Sindikat šumarstva, prerade drveta i papira RS je uz podršku Međunarodne konfederacije sindikata (MKS)- kancelarije u Sarajevu i Švedskih sindikiata LO i TCO, realizirajući programske i projektne aktivnosti, organizovao seminar za članice i članove Aktiva žena i Aktiva mladih Sindikata šumarstva, prerade drveta i papira RS na temu “Analiza Zakona o radu RS, značaj prevencije i zaštite na radu za mlade radnike i žene, mirno rješavanje radnih sporova u RS”. Seminar je održan 13-15 marta 2015 godine u Višegradu, u Rebublici Srpskoj, u Bosni i Hercegovini.
Seminaru je prisustvovalo 23 predstavnika mladih i žena Sindikata šumarstva, prerade drveta i papira RS iz svih krajeva Republike Srpske, kao i svih djelatnosti koje čine ovaj Sindikat. Predavači su bili predsjednik Granskog sindikata Vlado Pavlović, direktor Agencije za mirno rješavanje radnih sporova RS i diplomirani pravnik Saveza sindikara Republike Srpske, Goran Stanković.
Sindikati su organizovali intenzivne aktivnosti o zaštiti stečenih radničkih prava sa jedne strane, te nastojanja poslodavaca i Vlade RS da se donese novi Zakon o radu koji bi u mnogo čemu smanjio radnička i sindikalna prava. U tom pravcu, učesnici seminara su upoznati sa osnovnim pojmovima iz Zakona o radu , njegovoj analizi primjene, te o osnovnim zahtjevima poslodavaca koji žele da kroz donošenje novog Zakona o radu smanje dostignuti nivo radničkih i sindikalnih prava.
Tema „Značaj prevencije i zaštite na radu za mlade radnike i žene“ izabrana je iz razloga što je u Republici Srpskoj usvojen novi zakon o zaštiti na radu i brojni podzakonski akti koji je uveo brojne novine u ovoj oblasti. Obaveza svakog poslodavca prema Zakonu o zaštiti na radu je da donese akt o procjeni rizika koji treba da doprinese smanjenu opasnost i štetnost na radnom mjestu, odnosno da prioritet bude na prevenciji posebno za mlade i žene.
Šumarstvo i prerada drveta su djelatnosti gdje se, nažalost, dešavaju povrede na radu, čak i sa smrtnim ishodom, te je i to bio jedan od razloga da organizujemo seminar na ovu temu.
Također, pitanje mirnog rješavanja radnih sporova u RS je aktuelno, te su učesnici seminara morali da steknu osnovna znanja iz ove oblasti, te način na koji preko nadležne Agencije mogu da riješe nastali spor iz radno- pravne oblasti.
Nakon završetka seminara, učesnici su stekli osnovna znanja o:
– Zakonu o radu RS
– Zahtjevima poslodavaca za izmjenu postojećih zakonskih propisa
– Aktivnostima sindikata na zaštiti stečenih radničkih prava
– Ulozi mladih i žena u aktivnostima Sindikata na zaštiti stečenih radničkih prava
– Novom Zakonu o zaštiti na radu
– Podzakonskim aktima koji prate Zakon
– Obavezama poslodavca u sisitemu zaštite na radu
– Obavezama svakog poslodavca da donese akt o procjeni rizika
– Izračunavanje rizika (uticaj vjerovatnoće i uticaja)
– Pravima i obavezama radnika u sistemu na radu
– Uloge sindikata u provođenju zaštite na radu
– Značaju prevencije, posebno za mlade radnike i žene
Učesnici seminara su stekli osnovna znanja iz ove oblasti, te u znatno većoj mjeri mogu uticati na to kako da se zaštite na radu i kome će se obratiti u slučaju da njihova prava budu povrijeđena. Svoja iskustva i znanja učesnici seminara će podijeliti sa radnim kolegama iz organizacija iz kojih doleze.
Svi učesnici su iskazali veliku zahvalnost Sindikatu šumarstva, prerade drveta i papira RS, Međunarodnoj konfederaciji sindikata (MKS)- kancelarija Sarajevo i Švedskim sindikatima LO i TCO što su im omogućili učešće na seminaru i mogućnosti da steknu osnovna znanja iz oblasti koje si bile obrađene na seminaru.
Izvještava: Sindikat šumarstva, prerade drveta i papira RS