PERV Ljetna škola 2024.

PERV Ljetna škola „Suočavanje sa novim realnostima rada u Pan-evropskom regionu“ održana 4-5. jula u Tbilisiju. Pedeset sindikalnih lidera i aktivista iz različitih dijelova Evrope i Centralne Azije uzelo je aktivno učešće u radu škole i razgovarali su oblicima rada potpomognutim digitalizacijom (uključujući radu putem platformi), postojećim praksama zaštite, zastupanja i organiziranja radnika koji rade u takvom okruženju, rezultatima i poteškoćama u oblasti reguliranja ekonomije rada na platformama na međunarodnom, evropskom i nacionalnom nivou unutar regiona PERV-a.

U skladu sa Programom akcija PERV-a kojeg je usvojila 5. Generalna skupština u decembru 2023. , Škola nastoji osigurati regionalnom doprinosu za utvrđivanje standarda u MKS-u, a naročito izradi međunarodne norme kojom će se regulirati rad putem platformi. Školom je predsjedavao predsjednik PERV-a Igor Zubcu iz CNSM-Moldacije.

U svom uvodnom obraćanju, generalni sekretar PERV-a Ester Linč (Esther Lynch) je pozvala na obnovu sindikata, jer bez snažnih sindikata i industrijskih politika potrebnih za otvaranje kvalitetnih radnih mjesta, tranzicija će dovesti do uništenja dobrih radnih mjesta i zajednica. Bez snažnih sindikata, vještačka inteligencija i nove tehnologije će osigurati digitalnu dividendu tehnološkim gigantima, a ne radnicima. Sindikalni pokret je glavna snaga koja transformira bijedu i očaj u nadu i napredak. PERV nastoji postići pravednu tranziciju, bori se za tehnologije koje će služiti radnicima i neće urušavati njihova prava i slobode, a utvrđivanje standarda MOR-a je ključni korak za rješavanje pitanja nedostataka u radnom zakonodavstvu i osiguranje pravedne tehnološke tranzicije.

Specijalista iz MOR-ACTRAV, Majkl Vot (Michael Watt), prezentirao je analizu MOR-a o djelovanju ekonomije rada na platformama, rastu različitih oblika rada i samozapošljavanja do kojeg je došlo zbog dejstava novih tehnologija, postojećim trendovima kod modela zapošljavanja, dejstvima vještačke inteligencije i tehnoloških promjena na dostojanstven rad, te je govorio o osnovnim informacijama vezanim za odluku MOR-a da regulira rad putem platformi.

Monika Tepfer (Monica Tepfer), pravni stručnjak MKS-a, zadužena za koordinaciju rada globalnog sindikalnog pokreta u vezi procesa utvrđivanja standarda, objasnila je koje kratkoročne akcije MKS očekuje od svojih članica – popunjavanje upitnika MOR-a i pozivanje nacionalnih vlada da prihvate viziju principa sindikalnog pokreta, kao i neophodne elemente koji bi se trebali naći u novom standardu. Također je objasnila dugoročne pristupe i sindikalne prioritetne oblasti kojima se osigurava dostojanstven rad za sve, uključujući za radnike koji rade na platformama.
Savjetnik EKS-a, Lusi Susova (Lucie Susova), predstavila je Direktivu EU o radu na platformama, kojom se mijenjaju pravila igre, što je veliki iskorak za osiguranje unapređenja osnovnih prava iz oblasti rada, jednakosti za sve radnike na platformama. Objasnila je glave elemente direktive koja bi mogla poslužiti kao referentna točka i za globalni nivo: koncept pretpostavke zapošljavanja, transparentnost i objavljivanje algoritama u cilju sprečavanja diskriminacije, prava na kolektivno pregovaranje radnika koji rade na platformama, ograničenja na obradu podataka. Transpozicija u nacionalno zakonodavstvo je ključ za provedbu Direktive EU, a EKS je uspostavio poseban radni proces za razmjenu informacija i osnaživanje sindikalnih iskustava u državama članicama.

Učesnici iz Belgije, Francuske, Kazahstana, Norveške, Poljske, Rusije, Srbije, Švajcarske i Ukrajine govorili su o nacionalnim sindikalnim iskustvima i poteškoćama u oblasti reguliranja rada na platformama, povezivanja sa građanima, zastupanju i kolektivnim akcijama radnika koji rade na platformama.

Tamara Gabisonija (Tamara Gabisonia), koordinator Međunarodnog udruženja advokata za radna pitanja u Istočnoj Evropi i Centralnoj Aziji, predstavila je rezultate istraživanja rada na platformama u Centralnoj Aziji, a članovi komiteta mladih i žena PERV-a su se bavili specifičnim aspektima i dejstvima na ranjive grupe radnika.

Aida Pons del Kastillo (Aida Ponce del Castillo) iz Evropskog sindikalnog instituta predstavila je naučnu analizu vještačke inteligencije – prijetnje po temeljne slobode, demokratiju i tržište rada i prilike za sindikate.

Škola je pokrenula pitanje regionalnog doprinosa za rad MKS-a u oblasti izrade standarda. Pozvala je ne usvajanje Konvencije MOR-a (sa Preporukom) kojim bi se obuhvatili: pogrešna klasifikacija zapošljavanja; plate i stope plus plaćen prekovremeni rad; upravljanje radnim vremenom, zaštita zdravlja i sigurnosti na radu i inspekcije rada; nasilje na radu, socijalna zaštita i plaćanje doprinosa, bolovanja i godišnjeg odmora; garancije za kolektivno zastupanje, pregovaranje i sindikalno organiziranje; zaštita podataka i pristup informacijama, ocjene i pohvale klijenata i trećih strana; algoritamsko upravljanje, nadzor i praćenje, disciplinske mjere, prekid radno-pravnog odnosa; pristup pravdi; cjeloživotno učenje.

Nadalje, jačanje kapaciteta socijalnih partnera ostaje ključ za razumijevanje tehnologija i ukazivanje na dejstva vještačke inteligencije i algoritama i za praćenje provedbe temeljnih prava i principa na radu.

Potrebna je međunarodan kampanja – prema iskustvima npr. primjene Konvencije o radnicima u domaćinstvu ili Konvencije o sprečavanju nasilja i uznemiravanja na radu – čime se osigurava usvajanje snažnog standarda, njegove ratifikacije i primjene u praksi.

I dalje će se razgovarati o informacijama koje su se čule na Školi na sastanku Izvršnog komiteta PERV-a, koji je planiran za oktobar, kako bi se formalizirale regionalne informacije za koordinaciju koju predvodi MKS.

Školu je finansijski podržao MOR-ACTRAV.

Michael Watt, ILO-ACTRAV
Monica Tepfer, ITUC
Lucie Susova, ETUC
Tamar Gabisonia, ILAW